Faculty & Staff

       
 Rev. Fr. Crispino D’Souza    Rev. Fr. Bernard Fernandes    Rev  Fr. Elson Barretto
 Rector    Principal    Administrator

 

       
      Sir C. Rai    Sir Cliffrichard D’ Souza    Mrs Christina Mascarenhas
 Co-ordinator Secondary Section   Vice Principal         Asst. Head Mistress
               
 Mrs Lakshmi Krishna   Mrs. Elizabeth Soares    Ms Pauline Vallado
 Supervisor STD: IX & X   Supervisor STD:VII& VIII    Supervisor STD:V & VI

 

         
 Mrs. Griselda Fernades    Mrs Shoba D’ Souza    
 Head Teacher Primary    Supervisor Pre-Primary    
    Pre-Primary Staff
  • Jr KG A: Mrs Rochelle D Souza
  • Jr KG B: Mrs Sandra Alphonso
  • Jr KG C: Mrs Larissa Carvalho
  • Activity Jr KG :Mrs Lynnette Remedios
  • Sr KG A: Mrs Tasneem Jumai
  • Sr KG B: Mrs Quency Lobo
  • Sr KG C: Mrs Bianca Worlikar
  • Activity Sr KG: Miss Rytika Pereira
  • Story : Mrs Blanche D’ Souza
  • Sports: Edgar Mascarenhas
  • Dance Teacher: Mrs. Deepa Chandrarana.

Primary Teacher’s List

  • 1A  Miss  Tejashree Vesvikar
  • 1B  Mrs Mohini Goshi
  • 1C  Miss Richa Singh
  • 1D Mrs  Pearl Lobo
  • 2A  Mrs Vailena D’Souza
  • 2B  Miss  Jeneta Ratinam
  • 2C Mrs  Cleffy D’Souza
  • 2D Miss Alareen Fernandes
  • 3A Mrs  Christy Jagdish
  • 3B   Mrs Shahnaaz Abbas
  • 3C Miss Mary Fernandes
  • 3D Mrs  Ranjana Bhandare
  • 4A Mrs Mural Rebello
  • 4B  Miss Jessiya Sekar
  • 4C  Mrs Colleen Azavedo
  • 4D  Mrs Kashmira Rodrigues
  • Mrs Blossy D’ Silva
  • Mrs Ruchika Bafna  (Art and Craft )
  • Ms Inbarasi Moris (( English ,Math and Art)
  • Mrs.Anitha Alex             (Computer)
  • Mrs. Namrata Cheke     (Computer)
  • Mr. Saby Franco            (Singing)
  • Mr Avit Dias                  (Culture)
  • Mr. Savio D’ Souza (P.T. Teacher)
  • Mrs Sunitha Fernandes ( Receptionist)

Primary (Peons)

  •  Mr. J. Mudiappan
  • Mr.  Christopher Cyril
  • Mrs Deepika Matkar
  • Mr. Arokiaswamy (Soc)
  • Mrs Jamuna Solanki (Soc)

 Secondary Teacher’s List

           
           
           
1   Mr   Melwin Fernandes 28   Miss Angel Catherine
2   Mr   Manoj Koli 29   Miss Jui Dadarkar
3   Mr  Salunkhe Nehal ( Rajiv Mahankal ) 30   Miss Divya
4   Mr   Rajeshkumar Tripathi 31   Mrs Sushila D’Britto
5   Mr   Rakeshkumar Singh 32   Miss Jasmine Thomas
6   Mr   Sham Pawar 33   Miss Susan Philip
7   Mrs Lakshmi Krishna 34   Mrs Reshma Belgaonkar
8   Mrs Janet D’Souza 35   Mrs Daksha Tandel
9   Mrs Sheela Pillai 36   Mrs Gracy Gonsalves
10   Miss Pauline Vallado 37   Mrs Bindu Keny
11   Mrs Anita Philip 38   Mrs Perpetual Nazareth
12   Mrs Hemangi Sawant 39   Mrs  Anupama Tiwari
13   Mrs Nicolette D’Souza 40   Miss Ashwini Gupte
14   Mrs Selma Gonsalves 41   Mrs Valenka Fernandes
15   Mrs Snovia Andrades 42   Mrs Elizabeth Soares
16   Miss Karuna Dadipogu 43   Mrs Hemanya Thouti
17   Miss Analisa Chinappan 44   Mrs Reena Perumbully
18   Mrs Geetanjali Agiwale 45   Mrs Snehal D’Souza
19   Mrs Arati Dodti 46   Miss Deepa Nathani
20   Miss Barkha Shah 47   Miss Sonali D’Silva
21   Mrs Sarita Chaubey 48   Miss Marossa Fernandes
22   Miss Jansy Dharamraj 49   Miss Raveena Dsouza
23   Mrs Bindu Keny 50   Mrs Reshma Belgaonkar
24   Mrs Vijaylekshmi Nair 51   Mrs Bela Mehta
25   Miss Yugandhara 52   Miss Sydelle
26   Mrs Reena Singh 53   Miss Jui Dadarkar
27   Mrs Samrudha 54   Mr. Barrington Serrao (Sports Co-ordinator)

Staff

 No Position NON-TEACHING STAFF
1 Head Clerk Mr   Roshan Gonsalves
2 Sr   Clerk Mrs Daphne Pereira
3 Jr   Clerk Mr   Davis Dias
4 Jr   Clerk Mr   Naresh Bandbe
5 Asst Lib Mrs Flavia Fernandes
6 Lab Attn Mr   Chinappan Anthony
7 Naik Mr   Paul Durai
8 Peon Mr   A. S.Ambrose
9 Peon Mr   Palji Karelia
10 Peon Mr   Mani Samudram
11 Peon Mr   Savio D’Souza
12 Peon Mr   G.Joseph
13 MGT-Peon Mr   Kumar Nakti
14 MGT-Peon Mr   Suraj Joshi
     
     
1 Prim-Clerk Mr   Sebastian Dias
2 Prim-Clerk Mrs Rosemary Chinnappan
3 K.G.-Clerk Mrs Mareeswari Joseph
4 Soc.-Clerk Mr   Sushan Tarkar
5 Soc.-Recp Mr   Vijay Andrades
     
    COMPUTER STAFF
1 ETC-Incharge Mr   Nelson D’Souza
2 Comp Tr Mr   Hemant Kulkarni
3 Comp Tr Miss Dipti Shah
4 Comp Tr Mr   Sherone George
5 (Dept) Mr   HotakarTanaji
     

Counsellors

  1. Miss Arnaaz Nariman
  2. Ms. Vonica Ranga (Special Educator).
  3. Ms. Sonia Kasare (Special Educator)

Fathers & Brothers

1 Fr. Crispino D’Souza
2 Fr. Bernard Fernandes
3 Fr. Elson Barretto
4 Fr. Lawrence
5  Fr Leon Rodrigues
6 Fr. Mylin Noronha

 

 LIST OF RECTORS

Sr no Name Duration
1 Rev. Fr. Joseph Hauber 1928 TO 1932
2 Rev. Fr. Adolph Tornquist 1932  TO 1937
3 Rev. Fr. Aurelius Maschio 1937 TO 1952
4 Rev. Fr. Maurus Casarotti 1952 TO 1958
5 Rev Fr. Hubert D’ Rosario 1958 TO 1964
6 Rev. Fr. Aloysius D’Fiore 1964 only 6 Months
7 Rev. Fr. John Giacomella 1964 TO 1970
8 Rev.Fr. Tomas Braganza 1970 TO 1976
9 Rev. Fr. Denis Duarte 1976 TO 1982
10 Rev.Fr.Chrysologus D’ Cunha 1982 TO 1988
11 Rev. Fr. Denzil Vaz 1988 TO 1990
12 Rev. Fr. Stephen Rodrigues 1990 TO 1994
13 Rev. Fr. Orville Coutinho 1994 TO 2000
14 Rev. Fr. Ronald Menezes 2000 TO 2006
15 Rev Fr. Jude D’ Mello 2006 TO 2012
16 Rev. Fr. Wilfred D’ Souza 2012 TO 2017
17 Rev. Fr. Crispino D’ Souza 2017

 LIST OF PRINCIPALS

Srno Name Duration
1 Rev. Fr. Joseph Hauber 1928 TO 1932
2 Rev. Fr. Adolph Tornquist 1932  TO 1937
3 Rev. Fr. Aurelius Maschio 1937 TO 1952
4 Rev. Fr. Maurus Casarotti 1952 TO 1958
5 Rev Fr. Hubert D’ Rosario 1958 TO 1964
6 Rev. Fr. Aloysius D’Fiore 1964 only 6 Months
7 Rev. Fr. John Giacomella 1964 TO 1970
8 Rev.Fr. Tomas Braganza 1970 TO 1973
9 Rev. Fr. Boniface D’ Souza 1973 TO 1977
10 Bro. P.M. Tomas 1977 TO 1982
11 Rev. Fr. Vincent Vaz 1982 TO 1985
12 Rev. Fr John Samala 1985  TO 1989
13 Rev. Fr. Adolph Furtado 1989 TO 1994
14 Rev. Fr. Edward D’ Souza 1994 TO 2001
15 Rev. Fr. Crispino D’ Souza 2001 TO 2009
16 Rev. Fr. Bosco D’ Mello 2009 TO 2015
17 Rev. Fr. Bernard Fernandes 2015